Procesy grupowe

O procesie grupowym dla każdego

Grupa osób stoi w kręgu na scenie teatralnej. Gestykulują i dyskutują z ożywieniem. Robi to wrażenie emocjonalnego spotkania na ważny temat. Na widowni szereg osób obserwuje tę sytuację.

Wyobraź sobie, że masz z kimś konflikt. Albo po prostu inne zdanie niż ta osoba w ważnej dla siebie sprawie. Albo, że w grupie w której jesteś panuje napięcie i ludzie się stale ze sobą kłócą. Chciałbyś/chciałabyś o tym wszystkim porozmawiać, zrozumieć o co chodzi, poznać inny niż twój punkt widzenia ale trochę się boisz. Obawiasz się jak przebiegnie taka rozmowa czy spotkanie, czy wszyscy nie pokłócą się na dobre i w ogóle przestaną się do siebie odzywać. Zastanawiasz się czy masz rację w tym jak myślisz czy czujesz, i czy w trakcie rozmowy nie zostaniesz zawstydzony/na, wyśmiany/na lub po prostu okaże się, że nie masz racji.

Proces grupowy jest takim spotkaniem, które odbywa się w obecności osoby (nazywamy ją facylitatorem), która ma sprawić, żeby wszyscy czuli się bezpiecznie i mogli powiedzieć o tym jak myślą i czują bez skrępowania i obaw.

Ma doprowadzić do tego, by wszyscy mogli lepiej zrozumieć sposób myślenia i odczuwania innych osób, by mogli ze sobą szczerze i głęboko porozmawiać i aby wszystko to doprowadziło do ich lepszej współpracy ze sobą oraz przyjemniejszych odczuć wobec siebie.

W ostatniego roku odbyły się następujące procesy grupowe:
  • Lipiec 2017 – Proces grupowy dotyczący aktualnej sytuacji w Polsce “Polska podzielona” – w największym stopniu był on związany z napięciami społecznymi wokół reformy sądownictwa, ale nie zajmowaliśmy się tylko obecną kwestią sądów, ale głębszymi przyczynami tego, co się dzieje w naszym społeczeństwie.
  • Kwiecień 2018 – Proces grupowy na temat “Kto może być Polką/ Polakiem” – w odpowiedzi na trudne kwestie związane z uchodźcami, poruszał problem naszej otwartości na społeczeństwo wielokulturowe.
  • Czerwiec 2018 – Proces grupowy na temat “Polska różnorodność – utopia czy kierunek rozwoju”, wydarzenie w ramach Tygodnia Równości organizowanego przy Paradzie Równości.

…………………………
Istnieje możliwość przeprowadzenia procesu grupowego w organizacji, społeczności, instytucji, w których jest napięta atmosfera, konflikty lub które przeszły trudne zmiany lub stoją przed takimi zmianami, zapraszamy do kontaktu: fundacja@forumkontrastow.org

 

Duża grupa ludzi w pomieszczeniu konferencyjnym. Niektórzy siedzą, inni stoją. Na środku dwie grupki ludzi stoją naprzeciwko siebie i z ożywieniem dyskutują. Robi to wrażenie spotkania, gdzie odbywa się szkolenie lub debata.

zdjęcia: O. Grochowska, T. Teodorczyk